Zabrzańskie zabytki: Stalowy Dom

Jest jedną z największych ciekawostek, jakimi może się pochwalić Zabrze, oraz atrakcją, której w czasie wycieczki po tym mieście z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Stalowy Dom, znajdujący się na ulicy Cmentarnej w pobliżu osiedla Donnersmarck, to cenny zabytek i jedyny w swoim rodzaju przykład dawnej architektury. Choć wygląda niepozornie, jest jedną z najciekawszych i najstarszych realizacji tego typu w Europie.

Stalowy Dom w Zabrzu to powstał w pobliżu osiedla budowanego z myślą o urzędnikach zatrudnionych w kopalni i hucie Donnersmarck. Swą formią miał on nawiązywać do podobnych konstrukcji ze stali, które powstawały już w pierwszej połowie XIX stulecia. Moda na budowanie stalowych domów była związana m. in. z krótkim czasem stawiania. Dom, który powstał w Zabrzu przy ulicy Cmentarnej 7 w 1927 roku, był gotowy po zaledwie 27 dniach pracy. Co ciekawe, prace przy jego budowie wykonała ekipa, która składała się z 16 osób.

Ściany domu złożono z części odlanych w hucie Donnersmarck. Powstał z nich dwukondygnacyjny budynek, w którym wydzielone zostały cztery mieszkania. Każde z nich zajmuje powierzchnię około 50 m kwadratowych i składa się z dwóch pokoi. Warto też pamiętać, że Stalowy Dom na ulicy Cmentarnej nie jest jedynym domem zbudowanym w taki sposób. Z podobnymi domami, nazywanymi często „konserwami”, można się spotkać w Zabrzu-Rokitnicy, na terenie osiedla robotniczego Ballestremów.