Co warto wiedzieć przed remontem dachu?

Dach, jak każdy wie, to konstrukcja, która chroni nasze domostwa przed działaniem szkodliwych czynników naturalnych takich jak deszcz, wiatr czy śnieg.

Gdy zbliża się wiosna – idealny czas na przeprowadzenie wszystkich renowacji, remontów, porządków, na które przymykało się oko w zimie i odkładało na później, warto zwrócić uwagę na jedną z takich spraw, a mianowicie na remont dachu. Często nie mamy na niego pieniędzy i czasu, jednak należy o nim pomyśleć zanim na głowę zacznie nam kapać woda.

Należy zadać sobie pytanie, kiedy remont dachu jest konieczny. Jest absolutnie konieczny wtedy kiedy zaczyna coś przeciekać – to ostateczny moment na wykonanie remontu. Wskazane jest pomyśleć o nim także wtedy, gdy wichura uszkodziła dachówki lub uległy zniszczeniu z innych powodów, czy wtedy gdy rynny są niesprawne i nie odprowadzają odpowiednio wody.

Remont dachu nie musi być bardzo kosztowny – zależy to od problemu, którego on dotyczy. Jeśli chodzi o wymianę dachówki będzie to koszt wynoszący najmniej 4-6 zł/m2. Nie możemy zapomnieć oczywiście o nałożeniu nowej dachówki lub innego pokrycia. Najtaniej wyniesie nas blacha płaska 18-23 zł/m2. Aby remont dachu był pełny, musimy pamiętać także o zamontowaniu rynien, a to z kolei koszt około 30-50 zł/mb razem z zamontowaniem.

Jak widać, nie taki remont dachu straszny jakby się wydawało.