Rodzaje dachów

Żeby nie było nudno, architekci wymyślają coraz to nowe rozwiązania konstrukcyjne. Jednak istnieje spora pula już sprawdzonych pomysłów.

Dachy wykonane według tych wytycznych można spotkać w wielu miejscach w kraju lub za granica. Najczęściej stosowany do niedawna w budownictwie jednorodzinnym był model dachu jednospadowy. Dziś chętnie jeszcze wykorzystywany w budownictwie gospodarczym. Sprawdza się także, kiedy brakuje miejsca na posesji i trzeba budynek posadowić blisko granicy działki. Na takich prostych konstrukcjach dobrze prezentuje się blachodachówka.

W tańszej wersji pokrycia dachu równie dobrze zadziała blacha trapezowa. Równie prostą konstrukcja odznacza się dach dwuspadowy. Tworzą go dwie płaszczyzny nachylone względem siebie pod różnym kątem. W zależności od przeznaczenia poddasza. Pokrycia dachowe na wymienionych konstrukcjach mogą występować w różnych odmianach. Każdy rodzaj pokrycia odpowiednio dobrany do aranżacji budynku i jego otoczenia sprawdzi się pod warunkiem stosowania się do kilku uniwersalnych zasad znanych ogólnie.