Co jakiś czas dochodzą nas słuchy o wypadku na rusztowaniu. Wyobrażamy sobie wówczas, że na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, pracownik uczciwie zarabiający na życie stracił zdrowie lub nawet życie. Czy aby jednak na pewno ten scenariusz zawsze tak wygląda? Konstrukcje metalowe jakimi są rusztowania mają to do siebie, że nie zapewniają 100% bezpieczeństwa w miejscu pracy. Można jednak to bezpieczeństwo zwiększać i zadanie to leży właśnie w kwestii pracowników.
Konstrukcje metalowe wykorzystywane w trakcie budowy są konstrukcjami, które trzeba zmontować, a po skończonej pracy oczywiście również rozmontować. Jeśli pracownicy zadbają o stabilność konstrukcji i wykorzystanie tylko zdatnych do użycia elementów, dodadzą jeden punkt do bezpieczeństwa swojego i innych pracowników. Kolejnym krokiem może być chociażby zapewnienie, aby konstrukcje metalowe miały poręcze lub barierki chroniące pracowników przed upadkiem. W przeciwnym wypadku chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe.
Niesamowicie ważne jest, aby każdy pracownik pracujący na rusztowaniu bacznie obserwował jego stabilność. Jeśli
zauważy choćby najmniejsze nieprawidłowości, powinien zgłosić je swojemu przełożonemu. Jeśli każdy pracujący na budowie będzie przestrzegał tych podstawowych zasad, konstrukcje metalowe może w końcu przestaną być niechlubnym numerem 1 w zakresie upadków z wysokości.