Architektura dachów

Zwieńczenie bryły domu daje efekt skończonej konstrukcji. Nie można oczekiwać dobrego wrażenia, nie inwestując zaangażowania we właściwy projekt dachu. Piękno rozwiązań zasadza się na prostocie rozwiązań i finezji wykończenia. Dachy w polskiej architekturze są mieszanką rozwiązań tradycyjnych z polotem nowych wizji.

Piękny efekt wykończeniowy dla zwartych brył domów parterowych daje pokrycie domu dachem kopertowym. Ma jeszcze jedna niewątpliwą zaletę. Wyniosłe kąty konstrukcji dachu zapewniają dużą przestrzeń znajdującą się pod drewnianą konstrukcją dachu. Istnieje tam przestrzeń, którą można zagospodarować na różne cele, począwszy od poddasza, skończywszy na olbrzymim salonie w wersji penthouse.

Na dachu kopertowym wspaniale zaprezentuje się blacha lub blachodachówka. Jeśli postanowimy wydać mniej pieniędzy, blacha trapezowa będzie w sam raz rozwiązaniem. Wracając do rozważań konstrukcyjnych, pokrycie w formie koperty może wieńczyć również dachy o mniejszych powierzchniach lub wystąpić w wersji kombinowanej jako dach mansardowy polski. Blachy dachowe przyczynią się z pewnością do zmniejszenia zużycia drewna, ze względu na swą lekkość, w stosunku do cięższych dachówek z materiałów ceramicznych.